Nowoczesne auto – czym się charakteryzuje?

Mazda KODO design, nowoczesne auto

Samochody bardzo zmieniły się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Zmieniło się wszystko – wygląd, konstrukcja i wyposażenie. Pojawiły się nowoczesne systemy bezpieczeństwa i multimedialno rozrywkowe. Zmiany objęły także układy napędowe. Czym dziś charakteryzuje się nowoczesne auto?

Sylwetka – co jest obecnie modne?

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych modne i popularne były kanciaste kształty. Potem przyszedł czas na aerodynamikę i obłe kształty. Obecnie aerodynamiczne nadwozia są kształtowane wedle różnych filozofii. Aerodynamika spotyka się z ostrymi jak brzytwa liniami przetłoczeń, sylwetki aut naśladują mechanikę zwierząt w ruchu. Są też firmy, które stawiają na efektowne dodatki – chromowe wstawki, elementy z tworzywa, pokrytego błyszczącym lakierem, ozdobne nakładki na koła czy duże ilości chromu.

Mazda KODO Design, nowoczesne auto
Mazda KODO Design

Ewolucję wyglądu aut widać szczególnie po wyglądzie przedniego pasa. Modne stało się stosowanie przednich reflektorów nawiązujących wyglądem do oczu drapieżnego zwierzęcia. Doskonale współgra to z mocno wyeksponowanymi atrapami chłodnicy i z nowoczesnymi zderzakami.

Opływowe kształty współczesnych aut są projektowanie nie tylko z myślą o atrakcyjnym wyglądzie i aerodynamice ale też z myślą o bezpieczeństwie. Nie tylko osób jadących autem, ale i pieszych oraz rowerzystów, w razie wypadku. Urodę współczesnych, nowoczesnych aut, podkreślają piękne alufelgi z niskoprofilowymi oponami.

Nowe rodzaje nadwozi samochodowych

W ciągu ostatnich lat pojawiło się kilka nowych rodzajów nadwozi samochodowych, a niektóre auta diametralnie zmieniły swój dotychczasowy wygląd. Obecnie nowoczesne auto rodzinne, jakim jest kombi. Może mieć atrakcyjny wygląd i sportowy pazur. Może być też „uterenowione”. Bardziej funkcjonalne liftbacki zastępują klasyczne sedany. Najwięcej zamieszania wprowadziły SUV i crossovery. Wygodne hatchbacki i kombi, osadzone na mocnym zawieszeniu z wysokim prześwitem są obecnie prawdziwym przebojem na rynku motoryzacyjnym.

Więcej nt. oryginalnego wyglądu nadwozi samochodów Mazda

Wnętrze – przestronne i bardziej nowoczesne

Współczesne auta bardzo urosły. Współczesne auto klasy B ma niemalże rozmiary dawnego kompaktu. Zwiększyła się długość, szerokość oraz rozstaw osi, co przełożyło się na większą ilość miejsca w kabinie.

Nowoczesne auto posiada dziś na pokładzie system multimedialny. Z ekranem dotykowym, umieszczonym w środkowej konsoli albo pośrodku deski rozdzielczej. Dzięki niemu można korzystać z nawigacji samochodowej, z obrazu z tylnej kamery cofania. W autach premium także z kamery przedniej, która ostrzega przed tym, czego nie widzi człowiek, zwłaszcza w nocy. Ekran dotykowy pozwala też sterować wyposażeniem auta – tak samo, jak steruje się smartfonem. Od audio, poprzez telefon, aż po Internet. Nowoczesne auto pozwala pozostać w kontakcie nawet w czasie jazdy, bez obaw o bezpieczeństwo. Można rozmawiać przez telefon, odbierając połączenia po naciśnięciu przycisku na wielofunkcyjnej kierownicy, dyktować treść sms – ów i maili i słuchać muzyki z kart Micro SD. Klimatyzacja stała się dziś standardem, tak samo jak elektrycznie sterowane drzwi i lusterka. Dzięki pakietom opcji, dostępnych już w autach kompaktowych, można wyposażać pojazdy w przezroczyste, panoramiczne dachy, czy też w komfortowe elektrycznie sterowane i podgrzewane fotele.

Rewolucja w dziedzinie bezpieczeństwa

Prawdziwa rewolucja nastąpiła w dziedzinie bezpieczeństwa. Dziś każde nowoczesne auto ma na pokładzie, w standardzie od czterech do siedmiu poduszek powietrznych. W połączeniu z mocną konstrukcją, ze strefami zgniotu, zapewnia to najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ale producenci nowoczesnych aut poszli w kierunku unikania wypadków, a nie tylko minimalizowania ich skutków. Dlatego na pokładach, nawet pojazdów niższych klas, pojawiły się aktywne systemy bezpieczeństwa. ABS i nieoceniony ESP, zapobiegający wpadnięciu w poślizg, stały się wyposażeniem standardowym. W oparciu o ESP powstał cały szereg nowych systemów, wykorzystujących dodatkowo kamery i głowice radarowe. To adaptacyjny tempomat ACC oraz systemy przeciwzderzeniowe, które w razie niebezpieczeństwa ostrzegają kierowcę o możliwości wypadku, a jeśli ten nie zareaguje, samodzielnie zatrzymują auto. Nowoczesne systemy potrafią rozpoznawać znaki drogowe i ostrzegać o ograniczeniach prędkości. Dodatkowe kamery ostrzegają o ruchu poprzecznym przy cofaniu albo eliminują dokuczliwe martwe pole w lusterkach, zapobiegając wypadkom podczas zmiany pasa. Standardem stały się czujniki parkowania i tylne kamery cofania, a w autach premium systemy parkowania autonomicznego, samodzielnie ustawiające auto w wybranym miejscu. Niebawem na wyposażeniu aut pojawi się system eCall, który samodzielnie wezwie pomoc po wypadku (po wystrzeleniu poduszek powietrznych) podając służbom ratowniczym koordynaty GPS uszkodzonego auta.

Nowoczesne auto dostosowuje się do preferencji kierowcy

Najlepsi producenci aut tworzą pojazdy, które dostosowują się do stylu kierowcy. Można wybierać spośród profili jazdy, które definiują pracę zawieszenia, silnika, skrzyni biegów i układu kierowniczego. Od komfortu, poprzez sport aż po jazdę ekonomiczną.

Nowoczesne napędy

Czym charakteryzuje się obecnie nowoczesny napęd? Zapewnia wysoką moc, elastyczność (kierowca może bez przeszkód dynamicznie przyspieszać nawet z dolnych obrotów), ma niski apetyt na paliwo, a do tego emituje niewielkie ilości spalin. Obecnie nowe auta spełniają normy Euro 6.

Jak udało się to osiągnąć? Producenci stosują bezpośrednie wtryski paliwa, pompy wtryskowe, turbodoładowanie (czasami podwójne) oraz systemy zmiennych faz rozrządu. Nowoczesne układy EGR i SCR, katalizatory i filtry cząstek stałych usuwają większość szkodliwych spalin nawet w silnikach Diesla.

Dodatkowo wiele aut coraz częściej wykorzystuje takie rozwiązania, jak możliwość odzyskiwania energii podczas hamowania, czy też napędy hybrydowe, łączące w sobie silniki spalinowe i elektryczne.

Nowoczesne auto na przykładzie Mazdy

Dlaczego akurat Mazda zasługuje na to, aby o niej wspomnieć? Bo to obecnie jeden z niewielu producentów samochodów, który poszedł swoją własną drogą w dziedzinie nowoczesnych napędów. W Europie masowo zaczęto stosować downsizing. Tymczasem odpowiedzią Mazdy była technologia Skyactiv – dopracowanie do perfekcji istniejących napędów, zmniejszenie  wagi pracujących podzespołów oraz siły tarcia, wdrożenie nowego kształtu tłoków, nowych wtryskiwaczy, zwiększenie stopnia sprężania i zastosowanie podwójnego turbodoładowania (mała turbina pracuje przy niskich obrotach, duża przy wysokich) co pozwoliło uzyskać świetne efekty w dziedzinie niskiego spalania, doskonałej dynamiki oraz niskiej emisji szkodliwych związków.

i-ELOOP, nowoczesne auto
System inteligentnego odzyskiwania energii i-ELOOP

Nowoczesna technologia i-ELOOP pozwala na odzyskiwanie prądu podczas hamowania. Nie jest on jednak magazynowany, a trafia do kondensatora – a stamtąd do tego układu, który w danej chwili potrzebuje najwięcej prądu. Mazda cały czas dba o niskie spalanie – nawet nowy ceramiczny filtr cząstek stałych, montowany w autach z silnikami wysokoprężnymi, jest skonstruowany tak, aby maksymalnie ograniczyć ilość dodatkowych wtrysków paliwa, mających na celu wypalenie sadzy.

Filozofia KODO

Mazdy produkowane są zgodnie z filozofią KODO – dzięki temu ich sylwetki są niezwykle dynamiczne, bez względu na to, czy jest to kompakt, SUVczy sportowe kombi. Filozofia Drive Together (więcej informacji: https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/drive-together/) zapewnia jedność pomiędzy kierowcą a autem, które jest nie tylko czułe na polecenia kierowcy, ale też dzięki nowoczesnym systemom zwiększa jego świadomość sytuacyjną, a w niektórych sytuacjach, wyręcza go, eliminując typowe dla człowieka ograniczenia. Najlepszym przykładem tego jest system bezpieczeństwa i-ACTIVSENSE, obejmujący szereg rozwiązań, dzięki którym auto monitoruje odstęp od innych, poprzedzających samochodów, potrafi samo zahamować w razie zagrożenia wypadkiem, a do tego pomaga utrzymać pas ruchu, ostrzega o ograniczeniach prędkości i jest w stanie wykryć znużenie kierowcy.

Artykuł powstał dzięki pomocy producenta japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

Dodaj komentarz