Mini car, czyli samochód bez prawa jazdy

Samochód bez prawa jazdy, Aixam, mini car bez prawa jazdy

Niewielka masa i maksymalna prędkość do 45 km/h. Samochód bez prawa jazdy to na polskich drogach wciąż rzadki widok. Kto może nim jeździć i jakie wymagania powinien spełniać?

Osoby, które nie mają prawa jazdy i własnego samochodu muszą często poruszać się pieszo, komunikacją miejską lub prosić o podwiezienie kogoś bliskiego. Nie jest to zawsze sytuacja komfortowa. Zimą jest zbyt zimno na piesze wędrówki, a czekanie na spóźniający się pociąg lub autobus może napsuć sporo zdrowia – i fizycznego i psychicznego. Nie można również w nieskończoność prosić bliskich o przysługi, bo po jakimś czasie staje się to niewłaściwe. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy człowiekowi trudno funkcjonować bez prawa jazdy?

Samochód bez prawa jazdy, samochód bez prawka, mini car

Auto bez prawa jazdy

Przed takim dylematem najczęściej znajdują się osoby bardzo młode, które dzieli jeszcze kilka lat, zanim będą miały możliwość zdawania kursu na prawo jazdy. Dotyczy to też osób starszych, które czują się niekomfortowo za kierownicą wielkiego pojazdu kategorii B. Kierowanie jest bowiem wielką odpowiedzialnością, a ciągle zmieniające się przepisy dotyczące egzaminu państwowego na prawo jazdy mogą sprawić niejednemu wielki problem. Dlatego też warto zainteresować się mini samochodami, na których prowadzenie nie trzeba posiadać praktycznie żadnego dokumentu.

Samochód bez prawa jazdy to najczęściej model dwuosobowy, o niewielkiej masie i prędkości około 45 kilometrów na godzinę. To tzw. mini car, które nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce. Auta bez prawka można podzielić na dwa podstawowe typy: samochody lekkie do 350 kilogramów (można prowadzić na kartę motorowerową) i ciężkie do 550 kilogramów (obowiązuje na nie prawo jazdy kategorii B1). Są to między innymi samochody Smart oraz Aixam.

Mini samochód bez prawa jazdy może na pierwszy rzut oka wydawać się mało opłacalną inwestycją. Wszystko za sprawą wysokich cen, których możemy się spodziewać, gdy zaczniemy interesować się głębiej tym tematem. Nie można jednak na wstępie się zniechęcać.  Tak jak w przypadku normalnego samochodu, mini car można kupić używany. Jego cena będzie wtedy dużo niższa, a użyteczność wcale nie zmaleje.

Samochód bez prawa jazdy, Aixam, mini car

Motorower na czterech kółkach

Samochody bez prawa jazdy są rejestrowane jako motorowery, jednak zdecydowanie są ich lepszą alternatywą. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że są bezpieczniejsze. Mają cztery koła i stabilnie rozłożony ciężar. Nie można się nim wywrócić tak jak, na przykład – skuterem. Dodatkowo posiadają pasy bezpieczeństwa, które mogą uchronić zdrowie lub nawet życie w czasie groźnych stłuczek czy wypadków.

Tak jak samochód normalnych rozmiarów, mini auto bez prawa jazdy ma wymagany komplet świateł i wycieraczki. Można spokojnie poruszać się nim nocą i w różnych warunkach atmosferycznych. Mini car nie boi się śniegu czy deszczu. W odróżnieniu od skutera, nie można w nim zmoknąć. Samochód bez prawa jazdy musi posiadać trzy lusterka wsteczne – dwa po bokach na zewnątrz i jedno w środku. Małym samochodem jest również dużo łatwiej zaparkować.

Chcesz zrobić idealny prezent swojemu dziecku? Uważasz, że jest odpowiedzialne i zna wszystkie obowiązujące zasady ruchu drogowego? Samochodem bez prawa jazdy można jeździć już od czternastego roku życia.

8 komentarzy “Mini car, czyli samochód bez prawa jazdy”

  1. Ciekawe rozwiązanie, ale nie wiem czy nastoletni wiek jest najlepszy do jazdy samochodem. To jeszcze trochę dzieci, które w samochodzie bez prawa jazdy poczują się jak dorośli. Każdy rozwija się indywidualnie i być może niektóre osoby w tym wieku są na to gotowe. Ale nadal ogromna odpowiedzialność jest po stronie rodziców. Ale ostateczna decyzja o zakupie mini auta i tak będzie należeć do nich.

  2. Widze ktoś tu nie zna przepisów…. prawo jazdy trzeba mieć na wszystko… trzeba trochę głębiej poczytać przepisy…. Pozdrawiam

  3. mam do sprzedania czterokołowiec lekutki zarejestrowany jako ROWER posiada DACH każdy niezależnie od wieku może nim jeździć pod warunkiem że potrafi prowadzić rower (nawet po pijoku)

  4. Artykul z 2018, ale czy poprawny? Prosze o wskazanie przepisow ktore umozliwiaja jazde(nawet w kasku), takim motorowerem CZTEROKOLOWYM. Od jakiegos czasu motorowery bez przyczepki bodajze nie moga miec 4 kol, bo gdy maja jest to tzw. 4 kolowiec lekki i niestety wymagane jest prawo jazdy AM.

Dodaj komentarz