Jak mądrze kupić używane auto? VIN pomoże!

Jak mądrze kupić używane auto? VIN pomoże!

Chcemy kupić używane auto, ale boimy się, że wybierzemy model, który tylko dobrze wygląda, lecz ma mnóstwo usterek? Jak ustrzec się takiego czarnego scenariusza i stać się posiadaczem porządnego pojazdu? Sprawdzonym sposobem, aby się o tym przekonać, jest poznanie jego numeru VIN. Co to takiego? Co dzięki niemu możemy się dowiedzieć?

Na ratunek – VIN

Bez wątpienia, rynek samochodów używanych oferuje tak wiele różnych modeli pojazdów, że łatwo się zagubić, a w konsekwencji postawić na “złego konia”. Wystarczy odwiedzić jeden z wielu dostępnych w internecie portali ogłoszeniowych, by dojść do wniosku, że auta sprzedaje prawie każdy! Ofert jest tak wiele, iż można spędzić długie godziny na ich przeglądaniu i wiedzieć mniej, niż więcej, będąc jeszcze w większej, niż na początku, kropce. Taki stan na pewno nie pomaga w wyborze tego jedynego samochodu, który rzeczywiście sprawdzi się na co dzień i nie będzie awaryjny. Żeby mieć pewność, że dokonujemy najlepszego wyboru, koniecznie zapoznajmy się z numerem VIN interesującego nas modelu.

Z czego dokładnie składa się VIN?

Numer VIN to skrót od angielskiego wyrażenia Vehicle Identification Number, co oznacza Numer Identyfikacyjny Pojazdu. Przyznawany jest każdemu samochodowi. Składa się z ciągu 17 liter i cyfr podzielonych na sekcje. Podzielone są na 3 obszary oznaczone symbolami: WMI, VDS i VIS. Pierwszy z wymienionych – WMI to skrót od wyrażenia World Manufacturer Identifier. Do niego przynależą 3 pierwsze znaki określające regio oraz nazwę producenta samochodu. Kolejny – VDS (Vehicle Description Section) oznacza typ pojazdu – od 4 do 9 znaku. VIS (Vehicle Identifier Section) ustalane są dla każdego pojazdu, występują od 10 do 17 znaku.

Taka numeracja istnieje od 1981 roku, więc dotyczy praktycznie wszystkich oferowanych na rynku samochodów (wyłączając już bardzo stare, zabytkowe auta). Za pomocą numeru VIN jesteśmy w stanie szybko i pewnie sprawdzić, z jakim pojazdem mamy do czynienia, czy jest w dobrej kondycji, czy raczej miał usterki, jest powypadkowy itp.

Co może kryć numer VIN?

Numer VIN to skarbnica wiedza o danym pojeździe. Dzięki niemu szybko się możemy przekonać, jaki jest właściwy przebieg pojazdu i jak prezentuje się historia jego uszkodzeń. Jeśli licznik był “przekręcony” szybko się o tym przekonamy, tak samo jak to, czy sprzedawca nie ukrywa przed nami jakichś informacji o zdarzeniach drogowych (stłuczka, wypadek). VIN to jednak dużo więcej, na przykład możemy zweryfikować, jak duże jest zainteresowanie pojazdem. To szczególnie ważne, gdy sprzedający przekonuje, że ma wielu kupców. Robi to, by “podbić” cenę i sprawić, abyśmy szybko zdecydowali się na zakup. Z VIN takie numery nie przejdą!

VIN – gdzie znaleźć numer?

Wiemy już, czym jest numer, z czego się składa i co zawiera, to teraz zlokalizujmy go! Najłatwiej to zrobić, biorąc do ręki dowód rejestracyjny, gdzie znajduje się pod literą E. Jeśli jednak nie mamy dostępu do dowodu, to zajrzyjmy do wnętrza samochodu, gdzie VIN może występować w kilku miejscach.

Najczęściej znajduje się:

  • W okolicach prawego amortyzatora;
  • Elementów nadwozia;
  • Obok fotela pasażera;
  • W obudowie deski rozdzielczej;
  • Na podłodze bagażnika;
  • W podszybiu auta.

Zaglądnijmy w te miejsca, a na pewno znajdziemy to, czego szukamy. A czy może się zdarzyć, że numer VIN nie jest dostępny – nie ma go ani w dowodzie rejestracyjnym, ani we wnętrzu samochodu? To dość rzadka sytuacja i raczej powinna nas zaalarmować, że mamy do czynienia z podejrzaną ofertą. Tym bardziej, jak kierowca nie chce nam go podać. W tym przypadku mamy prawdopodobnie do czynienia z oszustem.

Jak widzimy, numer VIN ma ogromne znaczenie dla każdego kupującego. Nie można więc lekceważyć tego początkowo nic niemówiącego ciągu cyfr i liter.Jak mądrze kupić używane auto? VIN pomoże!

Dodaj komentarz