Dochodzenie odszkodowania od ubezpieczyciela – poradnik motoryzacyjny

W wyniku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, jeżeli jesteśmy osobami poszkodowanymi lub nasz samochód w takim zdarzeniu ucierpiał, jednym z podstawowych elementów, o jakie musimy zadbać, jest zgłoszenie takiej szkody do ubezpieczyciela i zawnioskowanie o wypłatę odszkodowania. Coraz częściej jednak jesteśmy świadkami niedoszacowania wartości szkody przez ubezpieczyciela. Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy rzeczoznawca uzna, że należy się wypłata odszkodowania niższego, niż realnie wyjdzie poniesienie kosztów takiej naprawy? Czy zawsze jesteśmy na straconej pozycji względem ubezpieczyciela? Poniżej przedstawione są wskazówki, w jaki sposób możemy zwiększyć swoją szansę na większą wypłatę odszkodowania, niż pierwotnie ubezpieczyciel deklaruje.

Złożenie reklamacji do ubezpieczyciela

Zdarzenie drogowe, spisanie odpowiedniego protokołu, wizyta rzeczoznawcy zatrudnionego przez ubezpieczyciela i decyzja o wysokości wypłaconego odszkodowania – to standardowa procedura w przypadku, gdy staniemy się uczestnikiem szkody drogowej. Jeśli ostatni punkt tego łańcucha zdarzeń nie przebiegnie po naszej myśli, nie znaczy to, że nie mamy żadnego pola manewru. Z reguły ubezpieczyciele stosują politykę związaną z niedoszacowaniem wartości szkody. Jest to standardowa procedura, która za zadanie ma odsiać osoby mniej zdeterminowane, czyli te, które bez problemu przystają na taką kwotę odszkodowania. Warto jednak pochylić się nad tą kwestią, gdyż przy małym nakładzie pracy z naszej strony jesteśmy w stanie wywalczyć o wiele wyższą kwotę. Po uzyskaniu wstępnej wartości odszkodowania pierwszą linią naszego działania powinno być złożenie odpowiedniej reklamacji. Taka reklamacja powinna być odpowiednio uzasadniona. W przypadku, gdy nasza reklamacja jest logiczna, a argumentacja ma sens, istnieje duże prawdopodobieństwo, że temat zostanie rozpatrzony po naszej myśli. Co, jeśli jednak ubezpieczyciel odrzuca naszą reklamację i przystaje na swoim?

Sprawa sądowa w związku z nieprawidłową wyceną szkody

Wtedy możemy udać się na drogę sądową, która wbrew pozorom jest stosunkowo mało skomplikowana. W tej sytuacji warto zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy, który w obiektywny sposób dokona wyceny takiej szkody. Posiadając potwierdzoną wycenę rzeczoznawcy mamy dużą szansę na to, że sąd orzeknie decyzję na naszą korzyść. Często sama opłata za pozew kosztuje nawet kilkaset złotych, jednak jest to jak najbardziej opłacalne, gdy w grę wchodzi odszkodowanie o bardzo wysokiej wartości.

Alternatywa bez formalności – odsprzedanie roszczenia

Będąc niezadowolonym z propozycji ubezpieczyciela, możemy pójść alternatywną drogą i zdecydować się na odsprzedanie naszego roszczenia do odszkodowania. Na rynku obecnych jest kilka firm, które głównie zajmują się roszczeniem praw do wyższego ubezpieczenia, a jedną z najlepszych jest firma odszkodowawcza XPRIME. Po skontaktowaniu się z taką firmą przedstawiamy cały obraz sytuacji, a sama firma w szybkim czasie przedstawia nam propozycję kupna takiego roszczenia. Wartość takiej transakcji jest wyższa niż kwota odszkodowania, którą uzyskaliśmy od ubezpieczyciela. Jeśli nie mamy zamiaru wchodzić na ścieżkę wojenną z ubezpieczycielem, taka opcja jest najdogodniejsza.

Dodaj komentarz