Używane auto. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

używane auto, przegląd mechanika

Własny samochód to przede wszystkim niezależność i możliwość dostania się w niemal każde miejsce o dowolnej porze dnia czy nocy. Pierwszym wyborem jest najczęściej używane auto. Dzięki własnym czterem kółkom nie jesteśmy uzależnieni od rodziny, znajomych czy środków komunikacji miejskiej. Oszczędzamy czas i nerwy. Każdy chyba przeżył gehennę przesiadek, opóźnień… 

Kupujemy używane auto

Kupno nowego samochodu często wykracza poza możliwości zwykłego człowieka. Ceny nowych aut w salonach są bardzo wysokie. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup używanego samochodu. Używane auto nie jest złym pomysłem. Trzeba jednak poświęcić nieco uwagi podczas zakupu.

Przebieg samochodu

Pierwszą sprawą, na którą patrzy potencjalny nabywca samochodu jest jego przebieg. To drobna pułapka ze względu na to, że spora liczba samochodów używanych obecnych na rynku miała modyfikowane liczniki, co owocuje tym, że pokazują one niższy przebieg niż w rzeczywistości. Jest to oczywiście zabieg nielegalny i obecnie przebiegi samochodów są skrupulatnie notowane podczas corocznych przeglądów technicznych w stacjach kontroli pojazdów. Przebieg samochodu może nam sugerować jego zużycie. Dla starszych samochodów trzeba jednak wziąć pod uwagę to o czym zostało wspomniane powyżej.

Ogólny stan techniczny pojazdu

Drugą sprawą jest sprawdzenie technicznego stanu pojazdu. Można to oczywiście zrobić samodzielnie jeśli tylko się na tym znamy. Jeśli nasza mechaniczna wiedza nie jest zbyt rozległa, warto skorzystać z pomocy fachowca. Przed decyzją o zakupie samochodu powinno się zaprowadzić samochód do mechanika i to najlepiej takiego, którego znamy i któremu ufamy. Koszt diagnostyki używanego samochodu waha się w okolicach 100-150 złotych. Mechanik oceni kondycję silnika i ważnych dla jego funkcjonowania elementów, a także stan blacharsko-lakierniczy, co pozwala na ocenę czy samochód jest bezwypadkowy czy też może zaliczył mniejszą lub większą stłuczkę. Sprawdzenie samochodu u mechanika pozwoli oszczędzić sobie wielu przykrych niespodzianek.

Przygotuj się na inwestycje

Samochód to skarbonka bez dna. Poza ceną samego zakupu auta należy sprawdzić ile będzie dla niego kosztowało ubezpieczenie OC i AC. Pamiętajmy, że im starszy samochód, tym jego OC będzie wyższe ze względu na większą awaryjność i gorszy stan techniczny. Zwykle w autach z drugiej i kolejnej ręki coś jest do zrobienia, np. wymiana rozrządu, klocki hamulcowe czy zakup nowego kompletu opon.

Ostatnie, ale nie mniej ważne…

Do kosztów związanych z użytkowaniem i utrzymaniem samochodu zalicza się również paliwo. Obecnie dostępne na rynku samochody są napędzane benzyną, olejem napędowym lub gazem LPG. Warto zwrócić uwagę na koszty poszczególnych paliw oraz przemyśleć sprawę czy nie warto kupić samochodu na gaz, co jest bardzo opłacalne zwłaszcza przy dużych przebiegach rocznych rzędu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Samochód napędzany benzyną lub dieslem można oczywiście przerobić na gaz, ale trzeba sprawdzić czy akurat ta inwestycja będzie opłacalna.

Sprawdź aktualną ofertę używanych aut od Mazdy na stronie: https://anndora.mazda-dealer.pl/uzywane_samochody.

Dodaj komentarz