Bezpieczna podróż na wakacje – porady dla urlopowiczów

samochód na wakacje, rodzinny wyjazd

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Wiele osób wybierających się na długo wyczekiwany urlop, pojedzie nań samochodem. Ten środek lokomocji jest często optymalnym, a bywa i tak, że jedynym możliwym. Choć z reguły świetnie znamy swoje auto, to wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami i to z wielu powodów. Koniecznie zatem do letnich wojaży przygotować siebie, swoich najbliższych i samochód.

Planowanie podróży

Pierwszy krok to odpowiednie zaplanowanie trasy. W naszych realiach trzeba wziąć pod uwagę liczne budowy i remonty. Wiele dróg będzie nieprzejezdnych, będą tworzyć się korki, szczególnie długie właśnie w tym okresie. Przy planowaniu trasy warto skorzystać z map internetowych, ale nie można na nich do końca polegać i trzeba je potraktować z dobrze znaną drogową zasadą „ograniczonego zaufania”. Należy wziąć pod uwagę odcinki płatne i mieć przy sobie drobne na wypadek awarii systemu płatności elektronicznych.

Szczególnie dobrze należy zaplanować podróż za granicę. Odmienne przepisy, różne dozwolone prędkości, inne znaki i kultura jazdy. Warto wiedzieć, gdzie obowiązują winiety, a gdzie opłaty jednorazowe.

Sprawne auto to bezpieczne podróżowanie

W wielu przypadkach będzie tak, że za jednym razem auto przejedzie tyle samo kilometrów co przez resztę roku. Dlatego ważne jest przygotowanie samochodu. Płyny eksploatacyjne na dolewkę, zapasowe części eksploatacyjne jak żarówki, paski klinowe, wycieraczki to tylko kilka obowiązkowych rzeczy do kupienia. Nie tylko niejednokrotnie umożliwią dalszą jazdę, ale uchronią przed mandatem czy wysokimi wydatkami na stacjach benzynowych. Oczywiście, aby zwiększyć szansę na bezpieczne podróżowanie, dokładne oględziny samochodu przed wyjazdem to podstawowy obowiązek. Pamiętajmy, że nie tylko długa jednorazowa droga, ale też wysokie temperatury są dla auta nietypowym obciążeniem.

Bagaż w samochodzie

Wyjazd urlopowy oznacza też znaczne obciążenie auta bagażem. Nie należy przeładowywać auta, a jednocześnie pamiętać, że duży bagaż to większa masa auta, co zmienia jego sposób zachowania na drodze. Warto zwiększyć ciśnienie w oponach, pamiętać o psach mocujących i innych zabezpieczeniach, jak siatki itp., aby zagwarantować sobie i rodzinie bezpieczne podróżowanie.

Przygotowanie siebie samych

Dopełnieniem przygotowań do podróży jest oczywiście odpowiednie przygotowanie siebie i członków rodziny. Za kółko siadajmy wypoczęci, róbmy przystanki, jak często potrzeba, miejmy ze sobą apteczkę i niezbędne leki. Zapas wody i jedzenia będzie z kolei szczególnie istotny, gdy jadą dzieci. Nie zawsze przy drodze będzie lokal z jedzeniem.

Choć na sytuację na drodze i na bezpieczne podróżowanie mamy wpływ nie tylko my sami, ale i inni użytkownicy, to solidne przygotowanie na pewno nie zaszkodzi. Lepiej dmuchać na zimne.

Szerokiej drogi!

Dodaj komentarz