Jak przewozić dziecko w samochodzie? Sprawdź aktualne przepisy

dziecko w samochodzie, dziecko w foteliku, przewożenie dziecka w foteliku przepisy 2018

 

Według polskiego prawa wszystkie dzieci do osiągnięcia wzrostu ok 150 cm, muszą być wożone w specjalnych fotelikach samochodowych. Na pytanie: Jak wozić dziecko w samochodzie? Odpowiadamy prosto i jasno.

Dziecko w trakcie jazdy w samochodzie powinno być doskonale zabezpieczone. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka. Jednak przede wszystkim dobrze jest też poznać wszelkie przepisy dotyczące przewozu naszych milusińskich.

Jak wozić dziecko w samochodzie?

Według polskiego prawa wszystkie dzieci do osiągnięcia wzrostu ok. 150 cm, muszą być wożone w specjalnych fotelikach samochodowych. Na pytanie: Jak wozić dziecko w samochodzie? Odpowiadamy prosto i jasno. Tylko w odpowiednim foteliku samochodowym. Tutaj właśnie zaczynają się już wszelkiego rodzaju wątpliwości, bo na rynku fotelików do wożenia dzieci samochodem jest wiele. Wybierając dany fotelik nie do końca wiemy, czy nasz wybór był słuszny i dostatecznie dobry.

Dziecko w samochodzie, dziecko w foteliku, przepisy 2018Dziecka nie możemy wozić w samochodzie na rękach osoby dorosłej, z dzieckiem osoba dorosła nie powinna się przypinać samochodowymi pasami, dziecko nie powinno siedzieć bezpośrednio na kanapie samochodowej. Prawo dopuszcza przewożenie małego dziecka w gondoli wózka, ale ten sposób przewożenia jest bardzo niebezpieczny. Gondola wózka to tylko część wózka, nie zabezpiecza więc ona dziecka w czasie jazdy samochodem.

Jaki wybrać fotelik?

Foteliki do przewożenia dzieci dzielą się według kategorii wagowych. Grupa 0+ jest przeznaczona dla noworodków i niemowląt, czyli w tej grupie są foteliki dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Grupa I to foteliki dla dzieci w wieku 3-4 lat o wadze 9-18 kg. Natomiast dla dzieci starszych to foteliki w kategorii wagowej 15 – 36 kg. Na rynku są rozwiązania fotelików, które rosną razem z dzieckiem i pasują do naszej latorośli przez długi czas jego wzrostu.
Foteliki powinny mieć odpowiednie atesty, powinny być dla dziecka bezpieczne, ale także wygodne. Dzisiaj nie poleca się wożenia dzieci starszych na specjalnych podkładkach, które nie zabezpieczają tułowia dziecka.

Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?

Polskie prawo dopuszcza przewożenie dziecka w samochodzie na przednim fotelu w foteliku, ale tylko w przypadku, kiedy samochód nie posiada poduszki powietrznej lub została ona skutecznie wyłączona. Przednie miejsce w samochodzie nie jest jednak uważane za miejsce bezpieczne. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla dziecka to środek tylnej kanapy lub miejsce z tyłu za pasażerem.

Fotelik obok kierowcy

W przypadku, gdy decydujemy się na przewożenie naszego dziecka w samochodzie na przednim fotelu, powinniśmy doskonale znać odpowiedź na pytanie – Jak przewozić dziecko w samochodzie na przednim siedzeniu? Musimy przede wszystkim wyłączyć gotowość do działania poduszki powietrznej. Nigdy też z przodu nie powinniśmy przewozić dziecka w pozycji tyłem do kierunku jazdy.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka w czasie jazdy samochodem. Bez względu na wszystko, dziecko w podróży zawsze powinno być zabezpieczone i zawsze należy przewozić je w foteliku. Nawet, gdy jedziemy taksówką lub nasza podróż ma być krótka.

Źródło artykułu: https://stylove-24.pl/dziecko-w-samochodzie/

Dodaj komentarz