Wiosenne porządki w samochodzie. Co sprawdzić po zimie?

Wiosenne porządki w samochodzie

Wiosenne porządki w samochodzie zagwarantują nam komfortową i bezpieczną jazdę w całym sezonie wiosenno-letnim. Warto poświęcić na nie dzień lub dwa.

Zimą nasze samochody dostają nieźle w kość. Dziurawe drogi, powstałe wskutek dużych mrozów sól drogowa, oraz wilgoć, niskie temperatury, oblodzenia… Te wszystkie czynniki mają pośredni lub bezpośredni wpływ na nasze pojazdy. Dlatego, gdy ustąpi zima należy odpowiednio zadbać o auto, aby przygotować je na bezpieczną jazdę w ciepłe, wiosenne i letnie dni.

Po pierwsze opony

Nie ulega wątpliwości, że pierwszą kwestią, jaka kojarzy się z przygotowaniem samochodu do wiosny, jest wymiana opon. Zanim przystąpimy do wymiany, warto jest sprawdzić stan bieżnika oraz skontrolować czy nie ma ewentualnych uszkodzeń pozostałych po poprzednim sezonie. Jeżeli wszystko jest w porządku, a temperatury na zewnątrz są na tyle stabilne, że nie ma zagrożenia wystąpienia opadów śniegu czy mrozu, wówczas spokojnie można przystąpić do wymiany opon na letnie.

Posiadając odpowiedni sprzęt można zrobić to w zaciszu domowego garażu. Dobrze jest jednak przynajmniej raz w sezonie wyważyć koła oraz ustawić ich zbieżność w profesjonalnym warsztacie. Pozwoli to uniknąć nadmiernego zużycia opon oraz zapewni większe bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli jesteśmy posiadaczem nowego lub zaledwie kilkuletniego samochodu prosto z salonu, wszelkie sprawy konserwacyjne oraz naprawcze wykonywać w ASO. Autoryzowany serwis Mazdy, czy każdego innego producenta zajmie się w pełnie profesjonalnie naszym samochodem i zagwarantuje najlepszą jakość usług.

Wymiana opon, wiosenne porządki w samochodzie, ASO

Wiosenne porządki

Kiedy uporamy się już z wymianą opon, dobrze jest przejść do gruntownych porządków. Mycie karoserii pokaże nam stan lakieru oraz odkryje ewentualne zadrapania czy pierwsze oznaki korozji, co pozwoli na szybką reakcję. Sprzątanie wnętrza, odkurzanie, starcie kurzu, odświeżenie tapicerki zagwarantuje natomiast komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niepotrzebne, luźne przedmioty zalegające w samochodzie, mogą być bardzo niebezpieczne podczas kolizji, dlatego trzeba o tym pamiętać bez względu na porę roku.

Co w silniku piszczy

Kiedy już uporamy się z pracami kosmetycznymi, nadchodzi czas, aby zajrzeć głębiej, czyli pod maskę i podwozie. Można zacząć od oleju. Co prawda są dwie szkoły wymiany oleju. Jedna mówi o tym, aby zrobić to przed zimą, aby w trudnych warunkach, silnik miał lepszą smarowność Druga natomiast zaleca wymianę oleju po zimie, aby pozbyć się tego zużytego, pracującego ciężko w niskich temperaturach i na wiosnę zapewnić silnikowi świeży, czysty olej. Kwestia oleju jest więc do uzgodnienia i zależy od przyjętej strategii. Dobrze jest również przy okazji sprawdzania oleju, zwrócić uwagę na filtry: kabinowy i powietrza. Ważniejszy jest ten pierwszy, który warto wymieniać dwa razy do roku. Szczególnie jeżeli wśród użytkowników samochodu znajdują się alergicy.

Czyste szyby to podstawa

Czyste szyby gwarantują nam dobrą widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo na drodze. Wycieraczki, które dbają o ich czystość, w okresie jesienno-zimowym narażone są na pracę w bardzo ciężkich warunkach. Śnieg, deszcz, oblodzenia… To wszystko może powodować uszkodzenia wycieraczek, które przestaną dobrze zbierać wodę i będą zostawiać brudne, niedomyte plamy. Ma to ogromny wpływ na widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Aby w porę wyhamować

Hamulce zapewniają nam bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia, dlatego muszą działać bez zarzutu. Zimą, kiedy na drodze jest mnóstwo kurzu, śniegu, błota i soli, tarcze i klocki hamulcowe muszą pracować ze zdwojona siłą i intensywnie się ścierają, Dobrze jest pojechać do serwisu, gdzie fachowcy sprawdzą stan systemu hamulcowego i dokonają ewentualnej wymiany zużytych części.

Wiosenne porządki w samochodzie zagwarantują nam komfortową i bezpieczną jazdę w całym sezonie wiosenno-letnim. Dlatego warto poświęcić na nie dzień lub dwa i cieszyć się czystym i sprawnym samochodem przez długie kilometry.

Dodaj komentarz