ASO wcale nie taki straszny

awaria serwis mazda

Samochód to skarbonka – o tym wszyscy wiemy aż za dobrze. My – czyli właściciele aut. Większość kierowców kojarzy wizytę w autoryzowanym serwisie samochodowym przede wszystkim z miłą obsługą i dużym kosztami, które często przyprawiają o szybsze bicie serca nawet najspokojniejszych z nas. Ile prawdy jest w tym popularnym micie?

Gwarancja ASO

Zaczyna się niewinnie, uśmiechnięty personel, ładna poczekalnia i kawa dla Klientów. Coś, na co raczej nie moglibyśmy liczyć u znajomego mechanika, który ma warsztat niedaleko naszego domu. Zostawiamy kluczyki, podpisujemy wszystkie niezbędne zgody i czekamy na wyrok w postaci podsumowania kosztów naprawy. Brzmi to groźnie – ale tylko do momentu, w którym uświadomimy sobie, za co tak naprawdę płacimy. Tylko wybierając autoryzowany serwis samochodowy mamy bowiem gwarancję, że wszystkie prace wykonane będą nie tylko z najwyższą starannością, ale także zgodnie z zaleceniami producenta. Z użyciem oryginalnych części i z zachowaniem wszystkich procedur.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Najważniejszą cechą każdego samochodu jest bezpieczeństwo. To samochodem jeździmy do pracy, to samochodem wozimy dzieci do szkoły. Owszem, być może poza ASO istnieje możliwość dokonania napraw tańszym kosztem, ale nie zawsze jest to dobry wybór. Nie mówimy tu o pospolitych ryskach czy skutkach niewielkiej kolizji. Jednak w przypadku większej naprawy, powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu. Zlecenie naprawy warsztatowi, który zastosuje najtańsze części zamienne. Nie pozostanie też bez wpływu na cenę samochodu w przypadku, gdy będziemy chcieli go sprzedać.

CZYTAJ TAKŻE: Dobry serwis samochodowy niezbędny dla auta

Co z gwarancją?

Jeżeli nasz samochód jest jeszcze na gwarancji, sprawa wygląda dużo prościej. W takiej sytuacji nie mamy wyboru, jakakolwiek naprawa wykonana poza ASO skutkuje utratą gwarancji. Często oferowane jest wydłużenie standardowego, dwuletniego okresu gwarancyjnego i tutaj warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Jakkolwiek wiąże się to z choćby z koniecznością dokonywania płatnych przeglądów gwarancyjnych, w zamian dostajemy pewność, że każda usterka czy wada produkcyjna, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć, zostanie usunięta.

Komfort i jakość w cenie

Autoryzowane serwisy samochodowe zazwyczaj zlokalizowane są u dealerów poszczególnych marek, np. autoryzowany serwis Mazdy znajduje się m.in. u dealera Mazda Anndora w Krakowie. Nie będziemy przekonywać, że kierowcy Toyot wszystkich napraw powinni dokonywać w serwisie Toyoty, a jedynym słusznym miejscem usunięcia odprysku w Mazdzie jest autoryzowany serwis Mazdy. Z pewnością jednak wizyta w ASO może nam oszczędzić kłopotów w przypadku usuwania skutków nieco poważniejszych uszkodzeń.

Dodaj komentarz