Kradzież samochodu. Jak uchronić auto przed złodziejem?

Kradzież samochodu, złodziej, włamywacz

Kradzież samochodu to mimo postępującej technologii i szeregu dostępnych na rynku zabezpieczeń, wciąż częsty przypadek w życiu polskiego kierowcy.

Wystarczy wspomnieć, że w 2016 roku w Polsce skradziono łącznie ponad 13,5 tys. samochodów. Daje to niebagatelną średnią jednej kradzieży na jakieś 39 minut. Tym bardziej warto zadbać, żeby posiadany przez nas pojazd był należycie zabezpieczony.

Mechaniczne blokady kierownicy i skrzyni biegów

Podstawową i najprostszą zaporą przeciwko złodziejowi jest wszelkiego rodzaju blokada mechaniczna. Najczęściej wciąż spotyka się tu blokady w kształcie charakterystycznej laski, które kierowcy montują bezpośrednio na kierownicy auta. Niestety nie jest to bardzo trudna do obejścia zapora, ponieważ wprawny złodziej szybko obejdzie ją poprzez przecięcie koła kierownicy. Zamiast tego można zdecydować się na zamontowanie trwałego systemu blokady kierownicy, który znajduje się pod kolumną kierowniczą samochodu. Uruchamia się ją za pomocą specjalnego kluczyka, który wprawiając w ruch specjalny bolec unieruchamia kierownicę w jednym miejscu. Nie jest to zapora nie do przejścia, ale z pewnością wymaga dużo więcej czasu i umiejętności od złodzieja.
Można także spróbować zabezpieczyć auto przed kradzieżą montując układ blokujący skrzynię biegów. Umieszcza się go wtedy pod poszyciem tunelu środkowego, umożliwiając tym samym zablokowanie drążka zmiany biegów w jednej pozycji. Zwykle, z oczywistych względów, jest to po prostu bieg wsteczny.

Kradzież samochodu – elektroniczne zabezpieczenia

Jednak rzecz jasna mechanika to nie wszystko, a na straży bezpieczeństwa naszych pojazdów czuwają także systemy elektroniczne. Oczywiście podstawę stanowią tutaj autoalarmy, które znajdują się już w wielu nowych samochodach. Jeśli takowego jeszcze nie posiadamy to możemy go zamontować w autoryzowanym serwisie, co będzie gwarancją dopasowania alarmu do konkretnego modelu samochodu. Warto też wiedzieć, że dobry autoalarm to taki alarm, który wykorzystuje kod generowany dynamicznie. Chodzi po prostu o to, że kod, który jest wysyłany przez pilot w momencie otwierania lub zamykania samochodu jest za każdym razem inny, więc nie nadaje się do przechwycenia przez potencjalnego złodzieja. Zwykle minusem alarmu jest to, że wyjący gdzieś na parkingu pod blokiem samochód jest tak częstym dźwiękiem, że niekoniecznie musiał od raz wzbudzać podejrzenia właściciela pojazdu. Właśnie z tego powodu najnowsze rozwiązania techniczne potrafią nawet wysłać wiadomość SMS do kierowcy, że coś złego dzieje się z ich autem.

Kradzież samochodu

Immobiliser

Obok autoalarmu, drugim podstawowym i coraz częściej fabrycznie montowanym zabezpieczeniem jest właśnie immobiliser. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie, które po wyjęciu kluczyka ze stacyjki blokuje zapłon, rozrusznik i zasilanie paliwem w silniku. W ten sposób pojazd nie może odjechać z parkingu bez kluczyka. Nowoczesne rozwiązania uwzględniają nawet możliwość kradzieży pojazdu na włączonym silniku i wymagają po pewnym czasie od ruszenia na trasę aby kierowca wcisnął ukryty guzik. Jeśli tego nie zrobi to silnik pojazdu automatycznie się wyłącza, a dopływ paliwa zostaje odcięty.

Nowoczesne rozwiązania techniczne

Z pewnością im lepszy i nowszy samochód tym większy apetyt złodzieja na jego kradzież. Jednak paradoksalnie decydując się na zakup nowych pojazdów takich liderów zabezpieczeń jak na przykład Mazda, można liczyć na wyposażenie pojazdu w nowoczesne technologie, które uchronią go przed kradzieżą. Z pewnością warto wspomnieć tu chociażby o czymś takim jak radiowa karta identyfikacyjna kierowcy, czyli urządzenie, a właściwie cały system, który pozwala zdalnie, przy użyciu fal radiowych, rozpoznać właściwego kierowcę pojazdu i umożliwić mu do niego dostęp. Coraz popularniejsza metoda zabezpieczania auta to też lokalizacja pojazdu poprzez umieszczenie w nim specjalnego lokalizatora GPS. Dzięki temu rozwiązaniu, nawet jeśli pojazd zostanie ukradziony to z pewnością dużo łatwiej będzie do niego dotrzeć i go odzyskać. Mając tego typu system zamontowany w swoim aucie kierowca jest w stanie sprawdzić położenie swojego auta praktycznie w każdej chwili. Tak naprawdę wystarczy mu wyłącznie dostęp do komputera. Oczywiście sygnał GPS można zagłuszyć, ale jest to kolejne z ciekawych rozwiązań, które zmniejsza ryzyko udanej kradzieży naszego samochodu.

W razie ewentualnego nieszczęścia…

Jeśli niestety mimo wszystkich zabezpieczeń zdarzy się jednak, że nasz pojazd zostanie skradziony to koniecznie powinniśmy zachować zimną krew i wykonać kilka podstawowych kroków. Pierwsza sprawa to zgłoszenie faktu kradzieży na policji, najprościej poprzez numer alarmowy. Jeśli zrobimy to telefonicznie to na miejsce, w którym był ostatni raz zaparkowany pojazd przyjedzie funkcjonariusz aby zobaczyć miejsce zdarzenia. O fakcie kradzieży należy też koniecznie powiadomić swojego ubezpieczyciela. Tutaj ważną informacją jest to, że aby liczyć na pełną i bezproblemową wypłatę AC na okazję kradzieży samochodu, należy koniecznie posiadać dowód rejestracyjny oraz zgłaszaną przy podpisywaniu umowy ilość kompletów kluczyków.

Dodaj komentarz