Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?

Samochód z salony zakup nowego samochodu

Wybór pomiędzy nowym a używanym samochodem zależy przede wszystkim od kondycji ekonomicznej nabywcy. Sprawdź, co jeszcze wpływa na decyzję o zakupie auta.

Rynek polskich samochodów stoi autami używanymi. Z taką tezą nie sposób polemizować. Większość samochodów, które mijamy w ciągu doby na ulicach to auta mające drugiego lub trzeciego właściciela i już naprawdę solidny przebieg.

Kierowcy decydują się na nie zazwyczaj ze względu na chęć zaoszczędzenia kilku tysięcy. Często też nowy samochód z salonu wydaje się nieszczególnie zasadną ekstrawagancją. Zakup taki wydaje im się oczywistością i często nie dostrzegają, że samochody używane bezsprzecznie mają swoje wady, a nowe bardzo konkretne zalety. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Stan techniczny

Różnica cenowa pomiędzy autem używanym, a autem zupełnie nowym jest widoczna na pierwszy rzut oka – na niekorzyść tego drugiego. Czy jednak jest to takie oczywiste, jak się wydaje? Okazuje się, że nie i jest tak z bardzo prostej przyczyny. Płacąc za auto w salonie, mamy gwarancję, że w ciągu najbliższych lat nie jesteśmy narażeni na jakiekolwiek wydatki związane z jego stanem technicznym. Nie oszukujmy się, w przypadku auta używanego niemal niemożliwe jest uzyskanie takiej gwarancji.

Już od samego początku pojawiają się koszty, na które przed zakupem raczej nie zwraca się uwagi. Pprzecież tak naprawdę zawierają się w cenie całego auta. Mowa tutaj przede wszystkim o obowiązkowym przeglądzie technicznym. Dopiero po nim będziemy bowiem w stanie zyskać jakiś ogląd sytuacji. Może się ono okazać bezawaryjne, ale może być też niestety odwrotnie. I tutaj pojawiają się koszty wymiany niektórych części. Do tego dorzućmy też wszelkie płyny samochodowe i olej silnikowy i cena auta używanego już zauważalnie wzrasta. Są to zaledwie koszty startowe. Nie jesteśmy w stanie określić, czy już po paru tygodniach zwykłej eksploatacji auto nie ulegnie kolejnej awarii.

Samochód z salonu

Samochody z salonu to oczywiście zupełnie inna bajka. Jakie są najbardziej wymierne zalety zakupu takich aut? Pierwszą jest wspomniana już gwarancja tego, że auto będzie bezawaryjne w danym okresie i nie czekają nas, jako pierwszego właściciela, żadne dodatkowe koszty. Drugą kwestią jest ubezpieczenie. Mnóstwo salonów współpracuje z towarzystwami ubezpieczeniowymi o dobrej reputacji i są w stanie zaoferować rozwiązania nie tylko bardzo wygodne, ale i opłacalne cenowo. Nie każdy lubi spędzać pół życia w jednym aucie, więc należy też przyznać, że zadbane auta z salonu nieznacznie tracą na wartości i można je sprzedać w cenie nie tak odległej sumie, za którą dokonaliśmy wcześniej zakupu.

Dołóżmy też walory estetyczne i niewątpliwy prestiż związany z posiadaniem nowego, lśniącego samochodu. Ostatnim aspektem jest fakt, że zakup nowego auta może być całkiem atrakcyjny cenowo. To przede wszystkim dlatego, że mnóstwo salonów przeprowadza wyprzedaże roczników i kupując na jednej z nich swoje auto, jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilka, może nawet kilkanaście tysięcy. Zatem – czy warto kupić nowy samochód? Bezsprzecznie warto przynajmniej taki zakup poważnie rozważyć zamiast od razu z niego rezygnować.

Szukasz nowego auta? Sprawdź najnowszą ofertę na stronie https://www.mazda.pl/.

Dodaj komentarz