Wyprzedaż rocznika. Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?

Auto giełda, salon samochodowy, sprzedaż samochodów

W ciągu roku ceny samochodów nie zmieniają się w dużym stopniu. Jednak każdy, kto chce zakupić nowy samochód usatysfakcjonuje się nawet kilku procentową obniżką.

Pomimo tego, że rabaty cenowe w salonach nie są już tak znaczące, jak jeszcze kilka lat temu. To w dalszym ciągu warto korzystać z obniżek. Zobaczmy kiedy najlepiej kupować nowe samochody.

Promocje na nowy samochód

Od kilku lat każdy salon samochodowy pod koniec roku zamawia mniej aut. Jest to spowodowane zaobserwowaną tendencją, która powtarza się co roku. Inwestorzy wolą przeczekać kilka miesięcy i kupić auto z nowego rocznika. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim tym, że auto ze starego rocznika, nawet jeśli zostało kupione w grudniu 2017 roku, w styczniu 2018 już będzie miało około 10% niższą wartość rynkową niż auto ze stycznia. Ma to związek nie tyle co z jego miesięczną bytnością na rynku, a właśnie owym felernym rocznikiem. W naszym kraju w dalszym ciągu dla przyszłych właścicieli samochodu liczy się rocznik samochodu, a nie data jego rejestracji. To powoduje, że wiele osób decyduje się na zakup auta po nowym roku lub nawet w kolejnych jego miesiącach. Mimo, iż samochodów pod koniec roku jest ostatnio nieco mniej, to i tak w dalszym ciągu – ze względu na mniejszy popyt – możemy spodziewać się ich atrakcyjniejszych cen.

Wyprzedaż rocznika, nowy samochód, salon samochodowy Mazda

Wyprzedaże nie tylko w styczniu

Oprócz zawirowań rynku związanych z wyprzedażą rocznika w ubiegłego roku, w motoryzacyjnym kalendarzu inwestycyjnym znajdziemy również kilka innych terminów, w których warto jest się zdecydować na zakup auta.

Pierwszym takim okresem będzie wczesna wiosna. To wtedy następuje swego rodzaju niewielka stagnacja na rynku, kiedy to wszystkie samochody w ubiegłego rocznika są praktycznie wyprzedane, a na rynku nie pojawiły się jeszcze nowe. Wtedy to, możemy spodziewać się nieco niższych cen na dobre i nowe modele samochodów.

Samochód zamiast wakacji

Kolejnym takim okresem będą wakacje. W miesiącach od czerwca do sierpnia mało kto myśli o tym, aby udać się do salonu w celu zakupienia nowego auta. Wszyscy swoje oszczędności przeznaczają na wakacyjne rozrywki, a salony świecą pustkami. Dealerzy uciekają się wtedy do najrozmaitszych „sztuczek”, aby zachęcić klientów do zakupu. To doskonały czas na to, aby zakupić auto, bo ceny będą jednymi z najbardziej korzystnych w całym roku.

Ostatnim czasem w ciągu roku, kiedy warto jest przyjrzeć się ofercie salonów samochodowych jest początek października. Wtedy to dealerzy rozpoczynają wyprzedaż rocznika i już na jesieni możemy pomyśleć o zakupie nowego auta. Co więcej, skorzystanie z wyprzedaży w jej pierwszym etapie jest dla nas również najbardziej korzystne ze względu na znacznie większy wybór, jaki zostanie nam przedstawiony. Oferta nie zostanie jeszcze przebrana, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni zadowolić się kolorem auta, który nie był w naszych planach, i będziemy mogli liczyć na obszerniejszą ofertę atrakcyjnego wyposażenia dodatkowego.

3 komentarzy “Wyprzedaż rocznika. Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?”

  1. Ja nie polecam kupowania samochodów z wyprzedaży. Jest po prostu mały wybór… Zostają „ochłapy” z narzuconym wyposażeniem i nic nie można zmieniać. Oczywiście jest to wariant ekonomiczny, ale mało elastyczny.

  2. Ja uważam, że najlepszy czas na kupno samochodu to zima. Wiosną i latem z autem zazwyczaj nie ma większych problemów. Kłopoty zaczynają się przy niskich temperaturach i to jest prawdziwy test dla samochodu. Zarówno pod względem jego zachowania na drodze, jak i działania całej elektroniki i silnika, szybkości nagrzewania, parowania szyb, zachowania akumulatora itp.

Dodaj komentarz