Jazda bez prawa jazdy. Kary za łamanie przepisów 2018

kontrola drogówki

Kierowcy wiedzą, że jazda bez prawa jazdy niesie za sobą różnego rodzaju konsekwencje. Jednak, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jakie. A konsekwencje łamania przepisów mogą być bardzo poważne.

Mandat lub grzywna

Kierowca, który zdecyduje się na jazdę samochodem mimo braku uprawnień otrzyma mandat w wysokości 500 zł. Dotyczy to jednak jedynie osób, które nigdy takich uprawnień nie posiadały. Natomiast jeśli osobie za kierownicą prawo jazdy posiadała i zostało jej odebrane (np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym), to ryzykuje ona otrzymanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Wtedy, gdy zakaz zostaje złamany, staje się on przestępstwem. Grozi za nie kara więzienia – od 3 miesięcy do 5 lat. Jednocześnie możliwe jest otrzymanie wysokiej grzywny – nawet do 5 tys. zł.

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w 2018 roku?

 • kiedy prawo jazdy się posiada, ale po prostu się go zapomniało – mandat w wysokości 50 zł (i po 50 zł za każdy kolejny zapomniany dokument);
 • kiedy nie posiada się prawda jazdy w ogóle lub nie jest to prawo jazy wymaganej kategorii: mandat w wysokości 500 zł;
 • gdy prawo jazdy zostało kierowcy odebrane, a ten nadal jeździ pojazdem – od 50 do 5000 zł grzywny oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów;
 • gdy kierowca jeździ mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów – kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności oraz grzywna.

Obecnie, w tym ostatnim przypadku, takie osoby będą musiały liczyć się również z zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Orzekany jest on na okres od roku do 15 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Mini car, czyli samochód bez prawa jazdy

Regres ubezpieczeniowy

Bardzo ważne jest także to, że w przypadku jazdy bez uprawnień albo jazdy pod wpływem alkoholu, dochodzi do tak zwanego regresu ubezpieczeniowego. Oznacza on konieczność zapłaty za straty jakie pojawiły się w czasie ewentualnego wypadku drogowego.

Regres ubezpieczeniowy występuje w następujących przypadkach:

 • braku uprawnień (kategorii albo prawa jazdy) do kierowania danym pojazdem;
 • kierowaniu pojazdem pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających;
 •  nieważnej polisy OC/AC;
 • braku badań technicznych;
 • gdy w czasie zdarzenia pojazd nie był sprawny (brak świateł, starte opony);
 • umyślnego spowodowania kolizji;
 • ucieczki z miejsca zdarzenia.

Jazda bez uprawnień na motocyklu

Jazda bez uprawnień grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami także wtedy, gdy odbywa się na motocyklu. Jazda po stracie takich uprawnień, gdy np. przekroczy się prędkość, grozi grzywną od 50 do 5000 zł oraz sądowym zakazem administracyjnym do prowadzenia pojazdów. Grozi tutaj także kara trzymiesięcznej utraty prawa jazdy.

Pierwsze przyłapanie na jeździe motocyklem bez uprawnień skutkuje przedłużeniem kary do sześciu miesięcy, a przy kolejnym prawo jazdy zostanie zatrzymane definitywnie. W takim przypadku sąd może też zdecydować o zakazie prowadzenia pojazdów. Złamanie takiego zakazu jest przestępstwem, za które można trafić do więzienia nawet na pięć lat.

Dodaj komentarz