Prawo jazdy 2018. Jak przygotować się do praktycznego egzaminu?

świeżo upieczony kierowca, egzamin praktyczny na prawo jazdy

Posiadanie prawa jazdy jest zaletą. Dzięki byciu mobilnym można znacznie zaoszczędzić czas. Prawo jazdy jest jednak przywilejem, a nie obowiązkiem. Aby zdać egzamin na prawo jazdy trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, o czym powinien pamiętać każdy kandydat na kierowcę.

Test na prawo jazdy- co trzeba wiedzieć?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Na egzaminie teoretycznym są 32 pytania. Za każdą prawidłową odpowiedź można otrzymać od 1 do 3 punktów. Aby zdać należy uzyskać, co najmniej 68 punktów (na 74). 20 pytań jest z wiedzy podstawowej, natomiast 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej. Pytania na egzmainie teoretycznym na prawo jazdy dobierane są losowo. Na przeczytanie jednego pytania jest około 20 sekund. Odpowiedź należy podać w ok. 15 sekund. Przed zatwierdzeniem odpowiedzi możną ją jeszcze zmienić, po zatwierdzeniu jest to niemożliwe. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku na teorii można podejść do egzaminu praktycznego.

CZYTAJ TAKŻE: Prawo jazdy 2018. Zielony listek dla młodych kierowców

Jak zdać praktyczny egzamin na prawo jazdy?

Bądźmy szczerzy, nauczenie się teorii zazwyczaj nie jest problemem. Zatem przygotowanie się do egzaminu teoretycznego jest dosyć łatwe. Wystarczy tylko nauczyć się przepisów i wskazać właściwe odpowiedzi. Części praktycznej egzaminy na prawo jazdy boi się większość kursantów. Nie metody, która da am 100-procentową pewność, że zdamy praktyczny egzamin na prawo jazdy. Błędy można popełnić zarówno na placu manewrowym, jak i podczas jazdy w ruchu miejskim.

Ważną rzeczą jest znalezienie właściwej szkoły jazdy. Do każdego kursu przygotowującego do egzaminy na prawo jazdy należy odpowiednio się przygotować. Jeżeli instruktor decyduje się tylko na jazdę po mało zatłoczonych drogach, warto poprosić też o jazdę w trudniejszym terenie. To cenne doświadczenie, które przyda się podczas jazdy na egzaminie.  Jeżeli masz wrażenie, że dany instruktor nie spełnia twoich oczekiwań, poproś o jego zmianę. W przypadku, gdy uważasz, że po 30 godzinach jazdy nie czujesz, że możesz udać się na egzamin praktyczny, warto dokupić dodatkowe godziny jazdy.

Odpowiednie nastawienie

Wykorzystaj dorze ten czas i skup się na manewrach, które sprawiają największą trudność (np. jazda po łuku na placu manewrowym, czy prakowanie  porstopadłe tyłem). Jeżeli masz zaufanie do swojego instruktora jazdy warto poprosić, aby był obecny na egzaminie. Być może zwiększy to pewność siebie. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie psychiczne. Zbyt duży stres nie zawsze jest mobilizujący i czasami przynosi odwrotny efekt. Dlatego przed egzaminem praktycznym na prawo jazdy – jeżeli to możliwe – należy się zrelaksować i odprężyć.

CZYTAJ TAKŻE: Mini car, czyli samochód bez prawa jazdy

Nie ma mowy o zażywaniu jakichkolwiek środków uspokajających, gdyż osłabia to czujnośc kierowcy i może spodowdować zagrożenie na drodze. Zbyt duża ilośc kawy również nie jest wskazana. Zamiast tabletek i „małej czarnej” przed egzaminem należy się wyspać. Warto zjeść kilka kawałków gorzkiej czekolady, która zawiera magnez, który odrobinę ukoi nerwy. Oprócz snu ważny jest także odpowiedni posiłek. Uczucie głodu na pewno nie pomoże nam skoncentrować się na jeździe. Podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy nie należy liczyć na łut szczęścia, ale trzeba polegać na swoich umiejętnościach. Wypoczęty organizm i pozytywne nastawienie powinny dać pozytywne rezultaty.

Zdjęcie autorstwa Nino Ubezio na Unsplash.

Dodaj komentarz