Prowadzenie samochodu w ciąży. Czy to bezpieczne?

Kobieta za kierownicą

Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do jeżdżenia samochodem, jako kierowca lub pasażer. Co do tego specjaliści są zgodni.  Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka, dlatego trzeba wiedzieć, jak to robić właściwie.

Ciąża a prowadzenie samochodu

W pierwszej połowie ciąży nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Gdy brzuch jest niewielki, nie ma wtedy problemu z umiejscowieniem pasów bezpieczeństwa. Warto też (nie tylko w tym szczególnym czasie) jeździć spokojniej. Ostrożnie przyspieszać i wchodzić w zakręty, odpowiednio wcześnie hamować, unikać wyboistych i dziurawych ulic oraz korków. Prędkość powinna być dopasowana do warunków pogodowych. Należy utrzymywać odpowiedni odstęp do pojazdu z przodu, by mieć dość czasu na reakcję w przypadku nagłego manewru (np. gwałtownego hamowania).

CZYTAJ TAKŻE: Jazda bez prawa jazdy. Kary za łamanie przepisów 2018

Kierownica powinna być tak oddalona od brzucha, by go nie uciskać, a jednocześnie nie ograniczać jej ruchów. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednią pozycję fotela. Również ustawienie zagłówka nie jest bez znaczenia, gdyż są sytuacje, gdy jest on jedyną ochroną karku.
W przypadku przyjmowania leków najlepiej upewnić się, czy nie mają one wpływu na zdolność reakcji i nie osłabiają koncentracji.

Dobrze jest też unikać wielogodzinnych podróży. Jeśli jest to jednak konieczne, należy zaplanować odpowiednio często, najlepiej co godzinę, przerwy dla rozprostowania nóg i potrzeby fizjologiczne. Kobieta w ciąży powinna również zadbać o specjalną poduszkę, która uchroni ją od bólów pleców. Jeśli to możliwe, w dalekie trasy nie należy jeździć samotnie. Telefon komórkowy powinien być zawsze naładowany i konieczne dokumenty pod ręką oraz odpowiedni zapas przekąsek i wody.

Ciąża a pasy bezpieczeństwa

Prawo o ruchu drogowym zezwala kobiecie w ciąży zrezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa. Eksperci jednak są zdania, że nie powinno się nadużywać tego przepisu. Przeprowadzone testy udowodniły, że właściwie zapięte pasy mogą uratować życie przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka. W przypadku kobiety w ciąży najbezpieczniejsze są pasy trzypunktowe.

CZYTAJ TAKŻE: Prawo jazdy 2018. Jak przygotować się do praktycznego egzaminu?

Należy zadbać o to, by pas dobrze przylegał do ciała. Jego dolna część powinna być umiejsowiona pod brzuchem, a górna dokładnie między piersiami. Każdy dobry portal dla mam zaleca specjalny adapter, który pomaga lepiej dopasować pas do brzucha i jest do zakupienia w internecie.

Ciąża a poduszka powietrzna

Czy włączona poduszka powietrzna w samochodzie jest bezpieczna dla kobiety w ciąży? Zdania specjalistów w tej kwestii są podzielone. Z jednej strony, gdy poduszka się otworzy, znajduje się ona bardzo blisko brzucha. Z drugiej strony w wielu testach przeprowadzonych przez firmy produkujące samochody stwierdzono, że może ona uratować życie zarówno matki, jak i dziecka.

Mimo że nie ma przeciwwskazań, żeby kobieta w ciąży prowadziła samochód, ważne jest, by jeździć bardzo ostrożnie. Jeśli to możliwe, kobieta w ciąży powinna oddać kierownicę w ręce doświadczonego kierowcy, a sama zająć bezpieczne miejsce pasażera. Najlepiej z tyłu, na środkowym miejscu (najbezpieczniej) z zapiętymi pasami.

Zdjęcie: kevin laminto na Unsplash.

1 komentarz “Prowadzenie samochodu w ciąży. Czy to bezpieczne?”

  1. ja w ciąży miałam wypadek i zupełnie nie wiedziałam co zrobić. Jedyne co mi przyszło do głowy to miałam przy sobie tel i tylko wysłałam alarm sos przez aplikację i mąż dostał wiadomość z mapą gdzie jestem. W życiu bym nie pomyślała, że to może uratować mnie od większej tragedii. Ze stresu nawet nie mogłam racjonalnie i logicznie rozmawiać.

Dodaj komentarz