Transport międzynarodowy. Jaka ciężarówka na długie trasy?

Ciężarówka DAF Grupa DBK

Gdy jeździmy na dłuższe trasy, powinniśmy starannie przemyśleć wybór odpowiedniego samochodu ciężarowego. Od tego będzie zależał nasz komfort i nasze bezpieczeństwo na drodze, sprawność realizacji zleceń a także wysokość kosztów związanych z eksploatacją. Wybór modeli na rynku jest bardzo duży, ponadto często wypuszczane są nowe, dlatego też łatwo się pogubić w ofercie. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując samochody ciężarowe z przeznaczeniem na międzynarodowe trasy.

Nie patrz wyłącznie na cenę

Zakup samochodu ciężarowego na dłuższe trasy powinniśmy traktować jako poważną inwestycję. Oczywiście, zrozumiałe jest to, że każdy jest ograniczony swoimi możliwościami finansowymi i chce wydać jak najmniej. Nie powinniśmy jednak patrzeć wyłącznie na cenę, lecz należy przeanalizować całkowity koszt eksploatacji samochodu w dłuższym okresie. Uwzględnijmy ilość zużywanego paliwa, a także ceny części zamiennych. Ważna będzie również dostępność serwisów, w których będziemy mogli dokonywać ewentualnych napraw.

Ciężarówka jakiej marki?

Bez wątpienia, na trasy międzynarodowe zawsze warto wybierać ciągniki siodłowe renomowanych marek, które słyną z wysokiej jakości i niezawodności. Sprawdzona marka to również większa dostępność części zamiennych i autoryzowanych serwisów. Wśród polskich kierowców dużym powodzeniem cieszą się samochody ciężarowe takich marek jak DAF XF czy MAN TGX. Ciężarówki tych marek dobrze wypadają w różnego rodzaju testach jakości. W wyborze konkretnego modelu może nam pomóc dokładne zapoznanie się z aktualnymi testami i porównaniami.

Silnik i emisja spalin

W przypadku samochodu przeznaczonego na dłuższe trasy, kluczowe znaczenie będzie miał silnik. Musi być on odpowiednio mocny, by nie „męczyć się” podczas długiej jazdy po autostradzie ze stałą prędkością.
Wybierając samochód ciężarowy powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jakie spełnia normy w zakresie emisji spalin. Spełnienie normy Euro5 to absolutne minimum. Obecnie w krajach zachodniej Europy królują już samochody spełniające normę Euro6, coraz częściej pojawiają się one także na polskich drogach. To sprawia, że możemy za rozsądną cenę kupić używany samochód z silnikiem spełniającym normę Euro5. Warto jednak rozważyć zakup droższego samochodu z silnikiem spełniającym normę Euro6. W przypadku intensywnej eksploatacji oznacza to bardzo konkretne oszczędności na paliwie, dzięki czemu wydatek się zwraca.

Ciężarówka na długie trasy DBK

Wyposażenie ciężarówki

Podczas trasy kierowca spędza w ciężarówce nawet kilka tygodni, tam śpi, je, pracuje i odpoczywa. Z tego powodu warto dokładnie przyjrzeć się jej wyposażeniu. Zwróćmy uwagę nie tylko na obowiązkowe wyposażenie gwarantujące podstawowe bezpieczeństwo, ale i na nasz komfort w kabinie. Oczywiście, oznacza to dodatkowe koszty, ale wielogodzinna praca w kabinie niedostosowanej do naszych potrzeb może stać się dla nas prawdziwym koszmarem.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na standardowe wyposażenie, ale i na dodatkowe rozwiązania zastosowane przez producentów, szczególnie w zakresie ograniczenia zużycia paliwa. Urządzenia takie jak kontrolery pozwalające kontrolować zużycie paliwa w czasie rzeczywistym umożliwiają poprawę stylu jazdy i ograniczenie kosztów.

Nowe czy używane?

Kupowanie używanych samochodów ciężarowych może być bardzo opłacalne, jednak niestety zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Bardzo często sprzedający usiłują przemilczeć kwestie awarii i dokonywanych napraw, nierzadko też próbują ukryć, jaki jest prawdziwy przebieg pojazdu. Ciężarówki używane warto kupować, ale przede wszystkim te stosunkowo nowe i z pewnego źródła. Dobrej klasy używane samochody transportowe możemy kupić na przykład poprzez serwis: https://gielda.grupadbk.com. Korzystając z niego, możemy zakupić używany samochód z certyfikatem autoryzowanego serwisu i uzyskać wsparcie w załatwieniu formalności.

Dodaj komentarz