Wśród większości kierowców panuje przekonanie, że akumulator to część szczególnie narażona na usterki zimą. Mroźne temperatury rzeczywiście mogą wpływać destrukcyjnie na jego pracę. Niezrozumiałe jest jednak bagatelizowanie przez posiadaczy aut podobnego zagrożenia latem. O tej porze roku, zwłaszcza przy wystąpieniu ekstremalnie wysokich temperatur, nasz akumulator również nie znajdzie się w sytuacji komfortowej.
Akumulator a pogoda
Na wyładowanie lub skrócenie żywotności tej części samochodu wpływa z jednej strony wspomniana już kwestia pogodowa, z drugiej natomiast również niestety styl jazdy. Warto zatem wiedzieć jakich zachowań na drodze unikać, chcąc zadbać o lepszą kondycję akumulatora.
Lato to zwiększone zużycie prądu w aucie, co w oczywisty sposób obciąża omawianą newralgiczną część. Korzystamy w tym czasie intensywniej z klimatyzacji czy gniazda ładowarki. W dodatku, ze względu na upały, częściej przemierzamy się samochodem – nawet na króciutkich dystansach. Wszystkie te zachowania powodują, że alternator może nie zdążyć do końca naładować naszego akumulatora. Częstsze powtarzanie błędu prowadzi z kolei do całkowitego jego rozładowania. W dalszej konsekwencji następuje zużycie i utrata pojemności – a to już prosta i krótka droga do konieczności wymiany.
CZYTAJ TAKŻE: Używane auto – na co zwrócić uwagę podczas zakupu
Praca samochodu
Warto ograniczyć zużycie prądu oraz unikać częstego pokonywania krótkich odległości. Oczywiście nie w każdym przypadku będą to czynności możliwe całkowicie do wdrożenia. Stąd też nie trzeba rezygnować z pewnych nawyków zupełnie.
W takiej sytuacji warto jednak zawsze kontrolować stan naładowania akumulatora. W miarę możliwości powinniśmy wykonywać tę czynność przynajmniej raz na kilka tygodni – szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Lato to także czas wyjazdów wakacyjnych. Przed długą podróżą wyjątkowo mocno powinniśmy obserwować pracę naszego samochodu. Zanim wyruszymy przed siebie, warto sprawdzić nie tylko stan powietrza w oponach czy poziom oleju. Nieprawidłowo eksploatowany akumulator może nam sprawić psikusa w najmniej spodziewanym momencie. Z pewnością nie zaszkodzi także zabranie do walizki nawet niewielkiego prostownika.
Kluczowy element
Właściwa eksploatacja to także dbałość o szczegóły techniczne. Akumulator, jako kluczowy element, powinien zostać zamontowany perfekcyjnie. Musi zatem być umieszczony sztywno oraz w sposób bezpieczny. Zapewnić powinniśmy także względny porządek i czystość w najbliższym otoczeniu tej części pojazdu. Uszkodzenia oraz usterki mechaniczne miewają niekiedy równie zgubne skutki, co nieprawidłowe użytkowanie auta.
Wydaje się, że świadomość motoryzacyjna Polaków rośnie. Największym zagrożeniem pozostają nadal pewne negatywnie zweryfikowane, ale nadal pokutujące w społeczeństwie osądy. Z pewnością bagatelizowanie zagrożeń dla akumulatora w okresie letnich upałów także do nich należy. Wymiana akumulatora nie jest najdroższa. Jednak myśląc o konsekwencjach, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim problemy organizacyjne, jakie może spowodować zaniedbanie tematu.