Czym umyć samochód? Skuteczne środki bezpieczne dla lakieru

mycie auta

Większość mijanych na ulicy samochodów wygląda na pierwszy rzut oka w miarę czysto. Kiedy jednak mamy okazję z bliska przyjrzeć się karoserii, a szczególnie powłoce lakieru, łatwo można sprawdzić, kto nie odrobił lekcji pt. mycie samochodu. I nie chodzi tu wcale o brud. Stosowanie nieodpowiednich detergentów może zmatowić lakier lub przyspieszy korozję blachy, a gąbki lub ostre ścierki porysują powłokę.

Gdzie umyć samochód?

Na rynku dostępne są myjnie automatyczne, bezdotykowe i ręczne. Myjnia automatyczna, nie tylko nie jest w stanie umyć dokładnie samochodu, ale może również porysować lakier czy uszkodzić lusterko. Bezpieczniejsze są myjnie bezdotykowe, gdzie sami dbamy o to jak umyć samochód, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia wystających części. Jednak nie wszystkie zabrudzenia jesteśmy w stanie umyć, a detergenty tam używane nie są dobrej jakości. Najlepsza wydaje się więc myjnia ręczna, jednak jest ona stosunkowo droga. Warto więc pomyśleć o własnoręcznym umyciu naszego auta, a nie jest to wcale takie trudne.

Czym umyć samochód?

Wiele osób ryzykuje wygląd swojego samochodu, myjąc go domowymi środkami czystości, stosowanymi w łazience lub kuchni. Jednak tego typu preparaty zawierają środki chemiczne, które mogą zmatowić lub odbarwić lakier, rozpuścić jego powłokę ochronną i spowodować korozję blachy. Więc czym umyć samochód? Tylko środkami przeznaczonymi wyłącznie do tego zadania, a mianowicie szamponem samochodowym, preparatem do mycia felg i ewentualnie glinką, która pomoże nam zmyć uporczywe plamy ze smoły czy żywicy. Na końcu zawsze należy pamiętać o wosku, który zabezpieczy lakier przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i nada mu blasku.

CZYTAJ TAKŻE: Gdzie myć samochód – na myjni bezdotykowej, automatycznej czy ręcznie?

Aby mycie samochodu było skuteczne należy dobrać odpowiednie materiały do czyszczenia. Najlepsze i sprawdzone są ścierki i rękawice zrobione z mikrofibry, które nie rysują lakieru i bardzo dobrze wchłaniają wodę i brud. Ścierki z innych materiałów, nawet bardzo miękkie, mogą być niebezpieczne dla lakieru. Unikajmy gąbki do czyszczenia, ponieważ wnikają w nią i są trudne do usunięcia ziarenka piasku, łatwo rysujące powierzchnię lakieru.

Etapy mycia samochodu

Pozostaje kilka uwag dotyczących tego, jak umyć samochód. Zanim położymy szampon należy cały samochód umyć wodą, aby usunąć kurz i luźne zabrudzenia, które przy rozprowadzaniu szamponu mogłyby porysować lakier. Następnie warto zająć się umyciem kół, i nadkoli, gdzie zbiera się najwięcej piasku i brudu, a który łatwo moglibyśmy rozprowadzić po całej karoserii.

CZYTAJ TAKŻE: Samochód bez prawa jazdy. Od kiedy można jeździć autem?

Stosujemy wtedy dedykowany preparat do felg. Po tych zabiegach możemy przystąpić do mycia karoserii odpowiednim szamponem, a następnie spłukania wodą, wysuszenia i woskowania. Warto pamiętać o wysuszeniu, co zapobiega powstawaniu zacieków. Kiedy weźmiemy sobie do serca wyżej wymienione uwagi, będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem naszego samochodu, błyszczącym od czystości przez wiele lat.

Dodaj komentarz