Jak myć samochód – na myjni bezdotykowej, automatycznej czy ręcznie?

Myjnie automatyczne, jak myć samochód?

Posiadanie pojazdu wiąże się z koniecznością dbania o niego. Jednym z takich obowiązkowych procesów, które należy przeprowadzać regularnie jest mycie samochodu. Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o aspekty estetyczne. Dbanie o czystość samochodu to bowiem zabezpieczenie lakieru przed występowaniem procesów korozyjnych. Regularne mycie samochodu powstrzyma pojawianie się rdzy, której występowaniu sprzyja zalegający brud i kurz. Jak jednak myć auto, by osiągnąć najlepszy efekt? Myjnie bezdotykowe, automatyczne, a może ręczne usuwanie brudu?

Mycie ręczne samochodu

Mycia ręcznego można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielne przeprowadzenie czyszczenia, drugi wariant przewiduje skorzystanie z myjni ręcznej. Ten pierwszy sposób nie jest jednak taki prosty. Co prawda koszty nie są wielkie, a efekty będą naprawdę zadowalające, ale problem stanowi uwarunkowanie prawne. Samodzielne mycie ręczne nie może się odbywać bowiem np. na parkingu. Można tego dokonać jedynie w pomieszczeniu, które wyposażone jest w odpływ do kanalizacji o charakterze sanitarnym, nie zaś deszczowym. Mycie ręczne zapewnia wysoką jakość czyszczenia, ale może być niebezpieczne dla lakieru. Jeżeli zamierzamy tego dokonać samodzielnie, musimy zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Absolutnie nie można w tym celu stosować gąbek lub szczotek ze sztucznymi włosami. Te produkty generują zbyt duże zagrożenie powstawania rys na lakierze. Dobrze nadadzą się szczotki z naturalnym włosiem, wysokiej jakości kosmetyki samochodowe lub specjalne myjki wyposażone w mikrofibrę. Zapewniają one duże bezpieczeństwo dla lakieru. Warto zakupić takie produkty jeżeli dysponujemy pomieszczeniem, w którym możemy samodzielnie umyć auto. Kiedy jesteśmy skazani na korzystanie z myjni, dokonajmy najpierw rozeznania, jakim sprzętem dysponują pracownicy i czy będzie on bezpieczny dla naszego lakieru. Koszty czyszczenia auta w takich miejscach to ok. pięćdziesięciu złotych.

Myjnie bezdotykowe – najbardziej popularne

Zdecydowani najbardziej popularne są myjnie bezdotykowe, na których kierowca dokonuje samodzielnego mycia pojazdu przy wykorzystaniu lancy, która pod ciśnieniem nanosi na karoserię wodę wraz z odpowiednimi detergentami. Czyszczenie odbywa się tutaj poprzez uderzenie wody w cząsteczkę brudu lub tłuszczu, która rozpada się pod wpływem siły uderzenia (ciśnienia). Myjnie bezdotykowe zdobywają coraz większą popularność i powoli stają się potentatami na rynku. Nie może to dziwić. Mycie w takim miejscu jest szybkie, bezpieczne dla lakieru i całkiem efektywne. Myjnie bezdotykowe nie zapewnią takiej jakości czyszczenia jak drobiazgowe ręczne szorowanie. Jednak regularne korzystanie z nich zapewni wysoką czystość i zabezpieczy lakier. Trzymanie lancy w odległości ok. 30 cm od karoserii zapewni pełnię bezpieczeństwa dla lakieru. Dodatkowo, na myjniach bezdotykowych można poddać lakier ochronie, stosując odpowiednie woski. Mycie jest także stosunkowo tanie. Zazwyczaj minuta mycia kosztuje 1 zł, co oznacza, że za jedyne 10 zł umyjemy i zabezpieczymy lakier.

Myjnia automatyczna

Zdecydowanie największą zaletą korzystania z myjni automatycznych jest komfort. Wystarczy wjechać samochodem w odpowiednie pomieszczenie, a szczotki w sposób automatyczny rozpoczną pracę. Wystarczy przeczekać w aucie. Jest to jednak najbardziej inwazyjna metoda na mycie samochodu. Szczotki nawet w najlepszych myjniach działają na karoserię z dużą siłą, co może przyczyniać się do powstawania rys. Drugim minusem jest brak dokładności. Szczotki nie dotrą bowiem do wszystkich zakamarków. Czyszczenie kosztuje ok. 30-40 zł.

Co zatem wybrać?

Myjnie bezdotykowe są szybkie i bezpieczne dla auta, ale mają nieco gorszą jakość czyszczenia od myjni ręcznych. Co zatem wybrać? Myjnie bezdotykowe to najlepsza forma na regularne czyszczenia pojazdu. Zalecane jest mycie raz na miesiąc lub dwa razy w miesiącu. To niewielki koszt, a dosyć wysoka jakość usługi. Warto zatem korzystać z tej najmniej inwazyjnej metody czyszczenia w sposób regularny, a raz lub dwa razy do roku, szczególnie po zimie, skorzystać z dokładnego mycia ręcznego, które dobrze wypłucze resztki szkodliwej soli oraz zanieczyszczenia.

Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnego biznesu o wybudowanie własnej myjni bezdotykowej wejdź na stronę producenta myjni samochodowych – https://mtautomatic.pl/ gdzie otrzymasz pełną ofertą kompleksowej realizacji wybranej przez Ciebie myjni samochodowej.

Dodaj komentarz