Monitorowanie dużej floty pojazdów

monitoring gps

Firmy kurierskie dysponują zazwyczaj pokaźną liczbą samochodów. Jeśli chodzi o lokalne bazy, które zajmują się rozwożeniem przesyłek bezpośrednio do klientów, mowa głównie o samochodach dostawczych do 3,5 tony. Bywa, że w jednej takiej bazie znajduje się ich nawet kilkaset. Kierownictwo musi mieć nad nimi stałą kontrolę, ponieważ często przyjmowani są nowi pracownicy, do których nie można mieć 100% zaufania od pierwszego dnia pracy.

Jak zapanować nad taką ilością aut?

Powstaje pytanie w jaki sposób szefostwo ma wiedzieć czy po zakończeniu dnia pracy samochodów nie brakuje na parkingu, bądź gdzie dane auto w danej chwili się znajduje. Rozwiązania są różne, jednak dziś najtańszym, a jednocześnie najbardziej skutecznym, wydaje się być monitoring GPS.

Działa on w oparciu o globalną sieć satelitów, dzięki którym można łatwo określić pozycję z dokładnością nawet do jednego metra. Dane następnie przesyłane są do firmowego systemu komputerowego, gdzie pracownicy na bieżąco mogą obserwować na mapie ruch każdego auta. Co więcej, można bez problemu sprawdzać z jaką prędkością porusza się dany samochód oraz jaką trasę pokonał od wyjazdu z firmowego placu, aż do jego powrotu.

Aspekty techniczne systemu monitorowania

Instalacja jest banalnie prosta, a same urządzenia są bardzo tanie. Jedyne czego wymagają to dobrego zasięgu radiowego, więc najlepiej moduł umieścić na przykład w podsufitce. Najlepiej zrobić to tuż obok lampki oświetlenia wnętrza, bo tam najczęściej mamy na stałe doprowadzone zasilanie z akumulatora, nawet gdy silnik jest wyłączony, a auto zamknięte.

Lokalizator GPS musi być bowiem stale zasilany, by cały czas mógł raportować swoją pozycję, a zarazem pozycję danego pojazdu. Do urządzenia włożyć trzeba kartę SIM jednego z operatorów GSM, za pomocą której urządzenie będzie uzyskiwało dostęp do internetu. Tą drogą dane o lokalizacji będą spływały do firmowej sieci komputerowej.

Jak możemy się przekonać, monitoring pojazdów firmowej floty za pomocą systemu GPS jest w dzisiejszych czasach łatwy i tani. Śledzenie pojazdów dokonywane jest za pomocą specjalnego modułu, którego instalacja i zaprogramowanie jest bardzo łatwe. Pozycję aut można później odczytać na mapie wyświetlanej na ekranie komputera.

Dodaj komentarz