Części używane do samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Zepsuty samochód może być poważnym problemem. To nie tylko dodatkowe obciążenie dla domowego budżetu, ale także konieczność oddania pojazdu do mechanika i dość długie oczekiwanie na uruchomienie auta. Obydwa te problemy możemy łatwo rozwiązać, decydując się na używane części samochodowe. Jak i gdzie ich szukać? Kiedy to się opłaca? Oto praktyczny poradnik na ten temat.

Jakie części warto kupować?

Właściwie każdą część w samochodzie można wymienić. W większości przypadków istnieje możliwość zakupu części używanych. Do tych, w które warto zainwestować, należą elementy nadwozia takie jak wahacze, amortyzatory, sworznie, półosie i piasty. Także wyposażenie wnętrza samochodu można bez obaw wymienić na odzyskane z innych pojazdów. Fotele, kierownica, różnorodne czujniki, reflektory, agregat od klimatyzacji, chłodnica czy części blacharskie. Możemy także próbować kupić elementy takie jak lusterka, siłowniki do klapy bagażnika czy uchwyty.

używane części samochodowe

Czego natomiast nie warto kupować? Z dużą dozą ostrożności należy kupować elementy silnika oraz skrzyni biegów – linki skrzyni biegów, wtryski, sprzęgła z kołem dwusuwowym i inne. Te elementy możemy oczywiście kupić w niezłym stanie technicznym, ale ryzyko zakupu bubla jest spore. Nie warto więc ryzykować jeśli nie mamy zaprzyjaźnionego sklepu czy szrotu.

Na co zwracać uwagę?

Kupując części do samochodu warto zwrócić uwagę na kilka faktów. Pierwszym z nich jest z pewnością model samochodu, z którego została pozyskana. Ponieważ części montowane w różnych modelach pojazdów zwykle różnią się od siebie, istotne jest tu aby wybierać te, które pochodzą od tego samego modelu, a czasem nawet rocznika.

używany silnik samochodowy

Kolejną ważną sprawą jest, aby dokładnie obejrzeć część przed sfinalizowaniem transakcji. Sprawdź ją pod kątem ewentualnych uszkodzeń – czy nie jest skorodowana, nie ma pęknięć i odkształceń. Kup tylko taką, której stan techniczny nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Gdzie szukać części zamiennych?

Miejsc, w których możesz szukać używanych części do auta, jest całkiem sporo. Do tych najpopularniejszych należą auto szroty, czyli złomowiska, oraz sklepy internetowe. Którą z tych opcji warto wybrać?

  • Auto szrot – jest miejscem, w którym rozbierane są na części samochody wycofane z ruchu ulicznego, a więc zwykle uszkodzone. Ale to właśnie to miejsce warto odwiedzić w pierwszej kolejności – tutaj codziennie rozbieranych jest wiele samochodów, a więc i dostęp do różnorodnych części jest największy. Poza tym możesz dokładnie obejrzeć interesującą Cię część, od razu kupić ją i zabrać ze sobą. Musisz także liczyć się z tym, że załatwienie sprawy zajmie Ci kilka godzin – musisz przecież liczyć czas dojazdu oraz szukania określonego elementu.
  • Sklep internetowy – istnieje wiele sklepów internetowych, w których możesz kupić elementy do Twojego samochodu. Czy sklep z używanymi częściami to lepsza opcja niż poszukiwania na złomowisku? Z pewnością tak – ceny są porównywalne, zyskujesz jednak sporo czasu. Po pierwsze – czasu przeznaczonego na poszukiwania konkretnego elementu do konkretnego modelu, a po drugie – czasu na dojazd tam i z powrotem. Wystarczy tylko otworzyć witrynę sklepu, wybrać określony przedmiot i oczekiwać na przesyłkę.

Wady i zalety używanych części

Bezsprzecznie największą zaletą używanych części do auta jest ich przystępna cena. A jeśli dodać do tego fakt, iż sklepy oferują elementy wysokiej jakości i w doskonałym stanie technicznym – mamy gotowy przepis na niedrogą lecz bezpieczną naprawę samochodu. Obiektywnie rzecz biorąc wad tego rozwiązania trudno się dopatrzeć.

Używane części do samochodu to świetny sposób na to, by naprawa naszego pojazdu przebiegła sprawnie i nie zrujnowała domowego budżetu. To sposób bezpieczny i wygodny pod każdym względem.

Dodaj komentarz